„Вечер на културата“ в посолството на България в Дъблин
30.09.2024

На 20 септември 2024 г. в рамките „Вечерта на културата“ посолството на Република България в Дъблин отвори вратите си за широката общественост. Показани бяха две арт инсталации в изпълнение на местни български творци. 

Щъркелът, който не може да бъде видян в Ирландия, кацна за една нощ в Дъблин, благодарение на инсталацията на д-р Ники Колиър. Проектът „Щъркелът“ бе посветен на българските деца и младежи, които се опитват да намерят своя дом в Ирландия, но и да запазят връзката си с родината. Защо точно щъркелът? Близо 80 % от всички бели щъркели на планетата прелитат през България и любителите на природата могат да ги видят на големи ята, особено по българско Черноморие. Според народната традиция щъркелът е символ за здраве и е част от един от най-любимите български обичаи - Мартеницата, включена в списъка на нематериалното културно наследство на човечеството. Ролята на щъркела бе изпълнена от българската тийнейджърка Мария Станева, ученичка в едно от българските неделни училища в Дъблин „Азбука“. Тя представи оригинален танц, съчетание между българския и ирландския фолклор. Инсталацията, заснета от ирландския фотограф Бари Кронин, бе пресъздадена във фотоизложба. Посетителите имаха възможност да се включат в уъркшоп, ръководен от Ники Колиър и да изработят гнезда, визуализиращи техния дом.

Вторият арт проект - „Погледът-Проекция - прекият път към душата“ – е изработен от твореца Тодор Геров. Чрез съвременни визуални методи зрителите се запознаха с различните творчески стилове и похвати на едни от най-значимите представители на българската и ирландската живопис. Разкривайки етапите, през които преминава всяка жена и нейните емоции, проектът провокира размисъл върху променящия се свят, овластяването на жените и тяхната роля в обществото. Трите подбрани български художествени произведения, включваха картини на Владимир Димитров – Майстора и на Борис Георгиев, както и емблематичното изображение на  севастократорица Десислава от Боянската църква. Показани бяха и три произведения на ирландски художници, чиито оригинали са част от фонда на Националната галерия на Ирландия.

В своето обръщение към посетителите посланикът на Република България в Ирландия Ваня Андреева отправи силно послание за справедливост, равенство, пълноценно участие и овластяване на жените. Припомнен беше приносът на безброй жени, които са проправяли пътя, уповавайки се единствено на своята решителност и смелост. Известни или не, те са определяли хода на историята, пречупвали са бариери, оспорвали са установени норми на поведение и са вдъхновявали поколения наред. Подчертана бе необходимостта усилията да продължат, така че гласът на жените да бъде чуван, приносът им - признаван, а правата им - зачитани в световен мащаб. 

Събитието бе посрещнато с голям интерес. За неговия успех допринесоха множеството гости, вкл. представителите на българската общност. 

Ден преди откриването, деца от Barefield Youth Traditional Orchestra от западната част на Ирландия посетиха българското дипломатическо представителство. Тяхното професионално изпълнение на традиционна ирландска музика даде началото на една чудесна атмосфера, продължила и на следващия ден. 

Годишният фестивал „Вечер на културата“ се организира от Arts Council в партньорство с местните власти в Ирландия. Участието на посолството на България бе част от Европейската културна пътека – инициатива на EUNIC Ireland в сътрудничество с Представителството на Европейската комисия в Ирландия.

Снимки: Посолство на РБ в Дъблин   

           

Политика за използване на личните данни и бисквитки при използване на сайта