Представяне на книга по повод 100 годишнината на бесарабската имиграция в Бразилия
21.08.2024

Културната асоциация на българския народ в Бразилия „Българи” представи в Сао Пауло книгата „Стогодишнина на имиграцията на бесарабски българи и гагаузи в Бразилия” (1926 – 2026). Книгата излиза две години по-рано, за да подготви  потомците  на първите, осъществили двойна емиграция, веднъж от България към Бесарабия, а след това до Бразилия.  Другата причина касае бразилската общественост, на която да напомни, че наследниците на десетте хиляди бесарабски българи и гагаузи тръгват от държави с дълголетна история, с която се гордеят, и не само, тези поколения  вече 100 години  дават  своя принос за развитието на страната. Книгата е разделена на три части, съответно посветени на България, Бесарабия и Бразилия. Техни автори са Жорже Косиков, Нелсон Греков и Нейде де Соуза Праса.

Жорже Косиков  (Кочков ) е първо поколение бразилец с бесарабски корен. Семейството му тръгва от с. Селиогло (Холмское, Украйна). Завършва право, благодарение на всеотдайния труд на родителите си Иван Кочков и Анна Димитрова, за които на-важно било да изучат децата си. Работи като съдия, адвокат, след пенсионирането си започва да проучва историята на бесарабските преселници,  издава трилогия на тази тема.  Първите две книги са преведени на български език и благодарение на тях, интересът към издирване и възстановяване на връзките между потомците от двете страни на океана значително се повишава.  И не само, те  провокират научните среди в България, Молдова и Украйна, които предприемат  проучвания, излизат публикации, организират конференции. Делото на Жорже Косиков бе достойно оценено с Почетен знак на Президента на Р България (2023 г.)

Нелсон Греков е син и внук на бесарабски българи, пристигнали в Бразилия през 1926 г. Майка му Анна Атанасова  е родена в с. Хасан Батър  (Виногородное, Украйна), а баща му Иван Греков в с. Чийший (Огородное, Украйна). Той специализира бизнес администрация. Бил е изпълнителен директор във фармацевтичния сектор. В момента е изследовател в областта на фармакологията, бизнесмен и главен изпълнителен директор на N. GRECOV COM & MKT. Нелсон Греков е сред най-активните членове, инициатори и организатори сред бесарабската общност в Бразилия, като в периода 1996-2001г. е председател на Културната асоциация на българския народ в Бразилия „Българи”.

Нейде де Соуза Праса  се пенсионира като преподавателка по сестрински и акушерски грижи. Нейните дядо и баба по майчина линия  Никон Волков от с. Чумлекьой (Виноградовка, Украйна) и Акулина Кулакли   от гр. Тигина, Молдова, емигрират в Бразилия през 1926 г. Желанието да проучи своите корени я кара да напише книгата „Имигранти от Бесарабия. Пътуване към тропическите земи” (2016 г.).   Изселниците пристигат с румънски документи (след Първата световна война Бесарабия е анексирана от Румъния)и в бразилските регистри са отчетени като румънци. Затова имиграцията на бесарабските българи и гагаузи трябва да използва всякакви начини, за да се заявява като такава, а не да остава анонимна, смята авторката.

Своя принос с дизайна на кориците на книгата дава и Антонио Петиков (Петков ), неговият род е от с. Кортен, Молдова. През 1996 г., когато ДАБЧ организира среща на известни и преуспели българи в чужбина, той гостува в София със своя изложба.

Споменатите автори не само полагат усилия за написването на книгата, те участват със свои средства за нейното издаване. Приходите от продажбата през следващите две години ще послужат за организиране на съпътстващите  събития.

                Ще завърша тази информация с цитат от новоизлязлата книга, с който  Жорже Косиков се обръща към всички настоящи и бъдещи потомци: „Ние сме бразилци според jus soli (правото на всеки роден в дадена държава) и се гордеем с това. Но не по-малко щастливи сме от факта, че за нас важи и правото jus sanguinis, защото във вените на всички тече кръвта на българските ни предци”.

Автор: Мая Даскалова

Снимки: Личен архив на авторите

 

 

 

 

Политика за използване на личните данни и бисквитки при използване на сайта