В края на месец март Детско-юношеска група към Българска църковна община „Св. Богородица“, гр. Малмьо отбеляза с празнични чествания пролетта и изминалите мартенски празници.
Програмата по случай първа пролет включваше дейности свързани с буквите от българската азбука и изписването им; теми „Първа пролет - 21 Март Пролетното равноденствие“ с Антония Костадинова, „Живот и дело на Васил Левски“ с Елена Серафимова и „Освобождението на България“ с Антония Костадинова.
В рамките на празничната среща бяха предвидени и забавни игри с Елена и Антония, както и време за почивка и запознаване с Подвижна Библиотека с книжки на български език и рубриката “АЗ ЧЕТА“. Книгите, атласите и помагалата за попълването на фонда на Подвижната библиотека са предоставени от Изпълнителна агенция за българите в чужбина. Програмата продължи с Благовещение на Пресвета Богородица, Денят на майката; песни за Великден и народни хора за всички деца и юноши. За финал организаторите бяха предвидили и Великденска пиеса. Поредицата от книги – „Моята първа книга за...“ е един от ценните подаръци за тях, споделят от групата. Две от книгите за Васил Левски и за освобождението на България бяха предвидени за Антония Костадинова, 19 г. и Елена Серафимова, 16 г., които подготвиха отлични презентации по двете теми.
По случай празниците през вече изминалия месец март от името на ИАБЧ, освен книги групата получи и любимите на малки и големи – мартеници. По този повод групата също бе организирала събитие, което съчета в едно изложба, беседи, представяне на обичаи, както и работилница за изработване на мартеници.
Въпреки, че фокуса беше 1 март програмата включваше запознаване с две букви от българската азбука. Това се оказа интересно дори и за вече умеещите да пишат и четат, заради спецификите на ръкописното изписване на българските букви.
Кулминацията беше впечатляващата изложба на колекция на повече от 300 мартеници на Димитър Стоянов (дядо Митко), събирана цели 53 години. За да продължи традицията, а и колекцията да се разгръща все повече ръководител на Детско-юношеската група и помощниците подариха на дядо Митко няколко мартеници от 2025 г. с пожелание той да продължи да увеличава броя на колекцията.
Проведоха се беседи за Месни и Сирни Заговезни. Особено внимание се обърна и на „Прошка“, като дума, но и като вътрешно състояние на човека. Споменат бе и обичаят – хамкане. Важна част и от тази програма бяха забавните игри, които този ден бяха представени от Елена С и Юлия С. Специално място беше отредено и на традицията на 1 март да се опече питка и да се постави вино и букет от кокичета, за чиято реализация на конкретното събитие се погрижи Божидара-София Янсон.
В приятелска атмосфера с разговори за историята и легендата за Баба Марта и мартениците и символиката на бялото и червеното в мартеничките, всички присъстващи отделиха време и на работилницата за изработване на мартеници. Там за поредна година Димитър Стоянов се подготвя с материали и макети, като предава занаят на младите деца и родители.
За финала и представянето на цялостната картина се погрижи Таня Петрова – родител и съмишленик, която изработи бюлетин от събитието. Той бе споделен с всички в Детско-юношеската група с препоръки да бъде отпечатан и да се подари на всички деца за спомен от този незабравим и творчески ден.
В имейл кореспонденция до ИАБЧ изказаха своите благодарности към целия екип на Агенцията, от името на присъстващите на събитията, както и за предоставените им мартеници и книги, с които посрещнаха празника и пролетта.
„Беше много хубаво с подаръци от България...Почувствахме се част! Много се хареса и усещането и мартениците с цветовете на трибагреника.“, пише Златка Пишиева.
Снимки: Златка Пишиева