Къща Стамболян в Старинен Пловдив бе домакин на събитието по случай 15 години Интернет радио „Татковина“ и 5 години изложбата „Заедно по пътя на Кирил и Методий“
20.02.2025

Емоционално, вълнуващо и много вдъхновяващо бе събитието организирано от Интернет радио „Татковина“ съвместно с Изпълнителна агенция за българите в чужбина. В началото на седмицата в изключително красивата възрожденска къща Верен Стамболян в Стария Пловдив се събраха съмишленици, приятели и почитатели на българската култура и духовност, за да отбележат две значими годишнини – 15 години от създаването на Интернет радио „Татковина“ и 5 години от началото на пътуващата изложба „Заедно по пътя на Кирил и Методий“.

Събитието се проведе под мотото „България и българите заедно“ и предложи на гостите едно изключително емоционално преживяване. Събитието откри Илиана Нанчева – управител на радиото. Тя поздрави гостите и даде думата на изпълнителния директор на Изпълнителна агенция за българите в чужбина – Райна Манджукова за приветствия. По случай празника на медията г-жа Манджукова отправи своите искрени пожелания към Илиана Нанчева и и връчи почетен плакет за разпространение и популяризиране на българската духовност и култура и по случай 15 години от създаването.

Връзката на живо със създатели и участници в проекта „Заедно по пътя на Кирил и Методий“ предизвика вълнение сред публиката, припомняйки за вдъхновяващия творчески процес и въздействието на изложбата върху младите българи по света. Сред виртуалните гости бяха:

г-жа Деница Кюркчийска, учител в Българско неделно училище „Васил Левски“ в Александруполис, Гърция, която с гордост сподели, че много от нейните ученици, участвали в проекта, днес са студенти в България и чужбина. Г-жа Павлина Боботанова-Копано, художник и ръководител на Българско неделно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Истанбул, която разказа за вдъхновението на учениците, тяхното опознаване на буквите и разбирането на техните смислови и числови стойности.

Ученичката в Българско неделно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Истанбул - Паола Китанова, която сподели своите емоции и размисли за интерпретацията на кирилската буква „П“ и нейното дълбоко значение. Г-жа Ваня Которова, директор на Българското училище за роден език в Будапеща, която проследи развитието на учениците, чиито творби са включени в печатния Азбучен албум и изложбените пана и художникът Боряна Маевска, която разказа за работата си с учениците в Българското училище в Будапеща и филиала му в Халастелек и припомни с разказа си и с усмивка на лицето как децата са работили с огромно желание и вълнение върху своите творби.

Поздравителни адреси бяха връчени и от името на доц. д-р Боряна Иванова – ректор на Аграрен Университет; д-р Ваня Велкова – автор и водещ на рубрики и чуждестранен кореспондент за Германия на българското интернет радио “Татковина“ и отличена с наградата „Българка на годината – 2016“, както и от Асоциация на българските училища в чужбина.

Публиката изпрати с бурни аплодисменти всички участници в живата връзка, а г-жа Райна Манджукова изрази благодарност и поздрави всички, допринесли за успеха на изложбата и за нейното пътешествие по света.

Изложбата може да разгледате до 23.02.2025 година в къща Стамболян в Пловдив с вход свободен.

Снимки: ИАБЧ

Политика за използване на личните данни и бисквитки при използване на сайта