ИАБЧ проведе работна среща с директорите на Първо българско училище „Лейди Станчова- Мюър“, Единбург – Спас Янев и Даниела Димова-Янева
14.02.2025

Поводът за срещата бе запознаване с изп. директор на ИАБЧ г-жа Райна Манджукова и представители на ръководството в лицето на зам.-изпълнителния директор д-р Йоанна Драгнева и директор дирекция „Български общности и информационна дейност“ – Валерий Радолов и по случай предстоящия 10 годишен юбилей на училището.

Директорите разказаха как е започнала дейността на училището, както и за историята му до сега. Преди 10 години са започнали само с 2 деца, а към днешна дата вече са над 120. Екипът се състои от общо 15 души, като 8 са преподаватели. Споделиха още с ръководството, че към днешна дата са разширили възрастовия обхват на децата, като най-малките са на 3 години.

В разговора гостите споделиха и за визията за ранно изучаване на български език и значимостта от това, като Спас Янев изтъкна необходимостта от научна разработка по темата. Той сподели, че и при тях, както в други държави децата, които посещават българските училища вече все повече са от смесени бракове или българският родител е с етнически произход.

С гордост гостите в срещата споделиха, че от самото начало при тях работи училищният ръководител Марияна Димитрова – Илчева, която е разработила своя собствена програма за обучение по български. Програмата е комбинация от двете системи – нашата и шотландската и дава отлични резултати, като трима от големите ученици на училището са преминали с отличен изпита по Български език към ИЧС – за Б2. Също по системата на Мариана Димитрова цялата класна стая е изпълнена с детски образователни играчки, чрез които обяснява и учи децата на български думи и понятия.

В изключително ползотворната среща споделиха още, че и при тях се наблюдава тенденцията за завръщане в България, като вече има 10 завърнали се деца, които бързо са се адаптирали към българското училище, но имат и информация за още семейства, които обмислят завръщане в най-скоро време. Като обратна връзка те разказаха, че не са имали езиков проблем, а напротив – ако са били в Шотландия в 3 клас, то в българско училище са били записани в 4 клас.

Важен момент за децата е разбира се, любимият празник на малки и големи Баба Марта. Учениците от училището вече са подготвени и сами са си изработили мартенички, разказват гостите. От своя страна г-жа Манджукова предложи да им осигурим още 120 броя, които да могат да подарят на своите приятелчета от Шотландското училище.

За юбилея на училището ръководството подготвят семинар за педагози и хора, свързани с българските училища в чужбина, с участието на лектори от Университета в Единбург, Университета в Кеймбридж и Мидълсекс, Софийски университет, както и техни преподаватели на тема обучението на деца-билингви и мултилингви.

По случай повода ще се проведе и празничен концерт на децата от училището, като тържествата се осъществяват с подкрепата на новооткритата консулска служба в Единбург и ИАБЧ.

Снимки: ИАБЧ

Политика за използване на личните данни и бисквитки при използване на сайта