...„Днешният век е век на свободата!”, „Трябва да се жертва всичко, па и себе си дори”. Тези думи на Васил Левски отекват още по-силно, особено в дните, когато честваме неговата гибел. Левски е символът ни за свобода, а паметниците му в чужбина не само носталгия към родното. Те са и надежда. Поглед към бъдещето, което много наши сънародници мечтаят да имат у дома. „Зная паметник голям. Левски е застанал там. Наш патрон е и герой, обичал е народа свой. И за свободата мила дал е лъвската си сила”, цитира 5-годишната Лили.
Барелефът на Левски пред сградата на посолството ни в Париж всяка година събира десетки българи, за да отдадат почит на най-значимата личност в нашата история. „Той е открит през 2007 година по случай 170-годишнината от рождението на Апостола от Георги Първанов, президент на България тогава. Барелеф на Апостола на свободата има пред посолството ни в Брюксел, както в много други държави се извисяват паметници на националния ни герой”, обясни Красимира Лазова. Тя е учител в българското училище в Париж „Васил Левски”.
Избират единодушно името на Апостола не само заради силата на образа му, но и заради европейската му визия. Левски често споменавал Франция в писмата си и се вдъхновявал от идеалите на френската революция. „Най-важното за да преподаваш патриотизъм и родолюбие на децата е да го носиш в душата си”, казва Красимира.
Лазова преподава на най-малките. Те обожавали истории за детето Левски. Рисуват, рецитират, но най-много обичат да пеят. „Най-малките оцветяват образите на революционерите. По големите ги рисуват. Казваме стихчета, пеем песнички. Обичат да слушат истории и приказки най-вече за Левски. Неговият образ ги впечатлява най-силно”, разказва Красимира. Между 70-90 деца посещават присъствено или дистанционно уроците и различните ателиета на училище „Васил Левски” в Париж. Занятията са в неделя, а много родители пътуват отдалече да не губят децата им българското в себе си.
Текст и снимка: Петя Желева
Заб. Със съкращения