С тържествена церемония сред гости, приятели, официални лица и медии изпълнителният директор на ИАБЧ откри Библиотечно-информационния център на Изпълнителна агенция за българите в чужбина.
Г-жа Райна Манджукова преряза лентата и приветства гостите с думите: „Добре дошли на мястото, побрало истински съкровища, събирани още от създаването на Агенцията за българите в чужбина. Повечето от книгите в центъра са преминали през ръцете ни и са с лично отношение – дарени от сънародници от различни краища на света, с посвещения, с мили думи.“
Книжният фонд на агенцията се отличава с интересни издания и архивни колекции, като тази на списание „ЕК“ с налични броеве от 1993 г. до 2009 г. включително. Библиотеката разполага със справочен фонд, художествена литература, история, изкуство и етнография.
Библиотечно-информационният специалист Лили Спасова, която ще отговаря за дейността на центъра, също приветства гостите с признателност и сподели: „Надявам се тази библиотека да бъде пълна не само с книги, а и с хора – с читатели, които се вълнуват от темата за българите в чужбина.“ Тя разказа още, че особено място сред печатните материали заемат издания на самата агенция; на автори от българските общности по света; архивни издания на вестници; колекция от грамофонни плочи; както и архив на касети, видео, аудио, DVD и аудио-визуални документи.
Сред официалните гости на събитието бяха г-жа Снежана Йовева-Димитрова, директор на Държавния културен институт към Министерството на външните работи; г-жа Милена Димитрова – експерт от екипа на вицепрезидента Илияна Йотова; г-жа Пенка Иванова – директор на дирекция „Учебници и училищна документация“ към Министерството на образованието и науката; проф. Николай Червенков; историкът Иван Думиника; г-н Валери Иванов от Центъра на бесарабските българи в България и г-жа Ангелинка Ангелова – библиотекар в Националната природо-математическа гимназия „Акад. Любомир Чакалов“. Сред присъстващите бяха също и представители на неправителствени организации, с които агенцията си партнира.
Г-жа Милена Димитрова поздрави присъстващите и подчерта, че всяко събитие, свързано с книгите, е празник. Тя обърна внимание и на включването на книгата „Лекар“ в библиотечната колекция – издание, реализирано в превод на български език с подкрепата на вицепрезидента Илияна Йотова в сътрудничество с ИАБЧ.
Г-жа Снежана Йовева-Димитрова също изрази признание и подчерта значението на срещата със специализирана литература като основа за бъдещи изследвания и за формулирането на адекватни политики спрямо българските общности зад граница.
В знак на подкрепа за инициативата, г-н Валери Иванов от Центъра на бесарабските българи в България обяви, че институцията желае да дари своята библиотека от близо 500 тома художествена, документална и енциклопедична литература, събирана през последните седем години, на Библиотечно-информационния център на ИАБЧ.
В края на официалната част всички гости имаха възможността да разгледат пространството и различните литературни колекции.
Снимки: Архив