Представяне на книгата „Размисли върху българската женска носия“ и албума „Картини от Равногор“ в българското посолство в Стокхолм
24.04.2025

В Стокхолм българското посолство беше домакин на културно събитие, организирано от Шведско-българското културно дружество, по време на което бяха представени книгата „Размисли върху българската женска носия“, както и музикалният албум от български народни песни „Равногорски бисери“. На събитието присъстваха над 45 българи и шведи.

Книгата на д-р Диляна Курдова „Размисли върху българската женска носия“ представя символизма в българската женската носия и нейната връзка с българския народен танц, музика и битие в предмодерната епоха, но и ролята и мястото ѝ в съвременната културна идентичност. По време на представянето и последвалата дискусия беше засегната темата за общите черти и паралели между отделните национални носии, народни танци и обреди, и начинът по който те обединяват и приканват към диалог и разбирателство. Д-р Курдова разказа за значението на носията като родов белег и принадлежност, добавяйки и детайли относно социалния аспект на народните хорà и традиции.

Д-р Диляна Курдова е изследовател на българския танцов фолклор и член на няколко работни групи към Международния съвет по традиционна музика и танц (ICTMD) на ЮНЕСКО с публикации в различни международни и български издания. Дългогодишен координатор на Международния летен фолклорен семинар, провеждан ежегодно от 2005 г. в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ в Пловдив. Тя е и част от екипа на Културен семинар „НЕПОЗНАТИТЕ“ Пловдив – иновативен форум, включващ в себе си научен и художествено-творчески модул. Понастоящем е секретар на изследователската група на ICTMD по музика и танц от Югоизточна Европа с публикации в няколко български и международни списания.

Вторият елемент от програмата беше представянето на музикалния диск „Картини от Равногор“ на певческа група „Равногорски Бисери“, създаден като резултат от вдъхновяващ съвместен проект между българските музиканти Михаил Динчев и Нина Грънчарова и техните приятели, любители на българския фолклор в Швеция и България. Основната цел на проекта е съхраняването и популяризирането на българското фолклорно богатство, както в България така и извън пределите на страната. Дискът съдържа 27 традиционни песни, изпълнени от самодейната певческа група от с. Равногор. Стилът е необработен, изворен фолклор изпълнен в автентичната среда на изпълнителките. Някои от песните са в съпровод на каба гайда. Албумът е осъществен изцяло с доброволни дарения от любители на българския фолклор в Швеция, България и Европа. Искрата на този интерес винаги се превръща в огън, когато се добави магията на Равногор, на морето от родопски върхове, изливащо се над селото, както и на срещите с жените от група “Равногорски бисери“. Целта на този българо-шведски културен проект е да  запази и представи традиционната българска култура на хората от съвремието ни, както и на идните поколения. Проектът насърчава междукултурния обмен и сътрудничество чрез музика, като обедини традициите на България и Швеция в един креативен и образователен процес.

Проектът е с огромно културно значение - съхранение на нематериално културно наследство, образование чрез култура – представяне на българския фолклор пред шведската публика, диалог между поколения и нации чрез съвместно творчество, мост между хората и културите.

Освен оживената дискусия, която продължи над 1 час, събитието включваше и музикални изпълнения на народни песни от трио „Равногор“, както и прием с български вина. 

Снимки: Посолство - Стокхолм

Политика за използване на личните данни и бисквитки при използване на сайта