На официална премиера в Българския културен център в София беше представена книгата на доц. д.н Спас Ташев „Българските общности в Албания и Косово. Обществено-политически процеси и демографски последици (1913 – 2024)“, която бе издадена в рамките на издателската програма на Изпълнителната агенция за българите в чужбина.
Събитието събра представители на държавни институции, академичните среди, дипломати, журналисти и членове на българската общност в Албания. Сред официалните гости бяха вицепрезидентът на Република България Илияна Йотова, началникът на кабинета на вицепрезидента Надя Младенова, изпълнителният директор на Изпълнителната агенция за българите в чужбина Райна Манджукова, посланикът на Албания в София Инид Мило, представители на Посолството на Косово в София - Буяр Дескай и Беким Мисини, Радостин Ванкин от дирекция „Югоизточна Европа“ към Министерство на външните работи (МВнР), Илиян Крумов от Дипломатическия институт към МВнР, преподаватели и студенти от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Университета по библиотекознание и информационни технологии, представители на Българската академия на науките, на Съюза на българските журналисти, както и на българската общност в Албания.
В своето приветствие към гостите вицепрезидентът Илияна Йотова отправи благодарност към автора доц. д.н Спас Ташев и към екипа на Изпълнителната агенция за българите в чужбина. „Искам да изразя своето възхищение към доц. Ташев за неговата упоритост в изследователската работа и наистина енциклопедични познания в една материя, която мнозина признават, че е изключително трудна“.
Директорът на Агенцията Райна Манджукова подчерта значимостта на книгата и благодари за доверието и съвместната работа по издаването като сподели с гостите в залата: „Агенцията за българите в чужбина не е главният герой на днешното събитие, макар да не мога да скрия гордостта си от факта, че ние успяхме да издадем този труд и съм благодарна на доц. Спас Ташев за това, че довери своето чедо именно на ИАБЧ“.
В книгата са анализирани протеклите обществено-политически процеси сред българските общности в Албания и Косово от 1913 г. до наши дни, като е проследено как това се е отразило върху демографското им развитие и териториално разпределение. Особен акцент е поставен върху периода 1944-1990 г., който досега въобще не е изследван в българската наука.
По време на събитието бе осъществена и онлайн връзка с българските посолства в Албания и Косово, които също изразиха подкрепа и признание за труда на автора.
С гордост ИАБЧ ще продължи да подкрепя изследвания и инициативи, насочени към съхраняването и популяризирането на българската идентичност зад граница.
Снимки: Александър Шопов