Българското културно дружество в Руголанд и българското дружество „Дан Колов“ са организции в района на Ставангер. Работата им и тази на Посолството на Република България в Кралство Норвегия бяха сред акцентите в разговора на посланика - Десислава Иванова с ръководствата и представителите на двете организации.
Срещата бе реализирана в Саннднес, на която българският посланик посети музикално-литературен концерт, насочен към деца от българската общност, в рамките на Ставангерския международен пиано фестивал.
По време на срещата със сънародниците ни, инициативите на двете български дружества в района на Ставангер, бяха високо оценени и приветствани, сред които тези на Българското неделно училище с филиал в Ставангер. Също и реализирането на събори, прожекции на български филми и други културни събития, които спомагат за поддържане на българския дух и национални традиции сред общността.
В този контекст беше разказано и за успешния концерт, организиран от Посолството по повод Националния празник на България, с участието на ползу роду на 11 изявени в Норвегия български творци, сред които и основателят и организатор на Ставангерския международен пиано фестивал г-н Кирил Кутин. Акцент бе поставен и върху даването на по-голяма видимост, както на България в Норвегия, така и на значимите постижения на българските изпълнители и техния ежедневен принос за културния живот на Норвегия.
Участниците в срещата след това посетиха музикално-литературния концерт на българската пианистка Ивайла Цачева с нейни авторски пиано-интерпретации на български народни песни, ориентиран към детската публика. Събитието бе съчетано с рецитал на детска приказка на български и на норвежки език за ролята на изкуството и музиката в човешкия живот. Тя бе представена от музиканта Тодор Цачев и норвежката рециталистка Мариане Стенеруд. Главен герой в спектакъла бе куклата Ива, изработена специално за събитието в Софийския куклен театър. В рамките на това поредно събитие на фестивала с изпълнение се изяви още един български пианист - Кристина Сандулова. Тя изсвири посветено й произведение от българския композитор и нейна майка Юлия Ценова – единствената жена-ученик на Панчо Владигеров.
В приветственото си слово към гостите на детския концерт българският посланик открои значението на приучаването на децата към класическото музикално изкуство и приветства инициативата на авторите на спектакъла и директора на Ставангерския международен пиано фестивал Кирил Кутин да направят това двуезично представление, посетено от повече от 20 деца от българската общност и техните семейства.
Снимки: Посолство - Осло