ДНИТЕ НА БЪЛГАРИЯ В САЩ – СЪБИТИЕ НА ДЕСЕТИЛЕТИЕТО

Интервю с ДЕНИЦА ХРИСТОВА, председател на Държавната агенция за българите в чужбина

Нели КОСТАДИНОВА

  Над 4000 българи се стекоха в концертните зали на шестте най-големи града с концентрация на българско население в САЩ, за да се докоснат до корена си чрез изпълненията на Валя Балканска и гайдаря Петър Янев, Васил Найденов и група “Щурците”. Сънародниците ни в Бостън, Ню Йорк, Лос Анджелис, Лас Вегас, Сан Франциско и Чикаго дълго ще пазят спомена от незабравимото преживяване, осъществено от Държавната агенция за българите в чужбина с активната помощ на Орлин Мирчев – почетен представител на агенцията в САЩ. За първи път тази институция инициира и осъществява толкова мащабна културна проява, която разчупва досегашния стереотип на работа. Целта е да се стигне до отделния имигрант, да се надникне колкото се може по-отблизо в проблемите на българите в чужбина, да се спечели доверието им и те да усетят, че в България не само че не са ги забравили, но мислят с грижа за тях. Най-достъпното изкуство – музиката, стана посланикът на добрата воля. Любимите български изпълнители вдигат на крак публиката, която пее, танцува, весели се и общува, както само широката славянска душа може да го направи. Музикантите спечелват сърцата на възторжените си почитатели, а за това дали агенцията е успяла да предизвика любопитството им попитахме нейната председателка – г-жа Деница Христова.
- Госпожо Христова, как се роди идеята точно по този начин да осъществите по-близък контакт с българите в САЩ?
- Преразгледахме приоритетите и новите дейности на агенцията, направихме анализ къде има най-голяма нужда да разширим и активизираме контактите си. Преценихме, че 24 май като ден, свързан освен с културната ни идентичност, но и с най-милите и вечно свежи за всеки българин емоции, е най-подходящият повод за резултатни и запомнящи се събития. По случай Празника на българската култура и славянската писменост представители на агенцията инициираха и взеха участие в редица прояви за българските общности в Италия, Австрия, Германия, Сърбия и Черна гора, Великобритания и САЩ. Навсякъде търсихме най-подходящия начин да стигнем до колкото е възможно повече хора. Известно е, че в САЩ е една от най-големите български общности, която се характеризира с разпокъсаност из страната. Големите разстояния затрудняват нашите контакти с тях, а и общуването помежду им. Търсехме формата да достигнем до повече личности, да популяризираме новите дейности на агенцията не само сред организациите, но и сред отделните хора, да им предоставим повече информация по въпроси, които лично ги засягат, свързани например със здравното осигуряване, донаборната служба, с промените в законодателството. Така се затвърди мнението, че най-успешният път до българите в САЩ е проява, която може да събере много хора, да им предложи нещо приятно и забавно и в същото време да им даде информация, от която се нуждаят.
- Имаше ли друга цел освен популяризирането на новите дейности?
-
Приоритетът си остава новата политика на агенцията. Но тъй като събитието е толкова мащабно, с този огромен брой българи, редно беше да го съчетаем и с популяризирането на България. Запознахме присъстващите с постиженията на страната през последните години, с предстоящите
стъпки във връзка с присъединяването ни към Европейския съюз, с привлекателните възможности на България като туристическа д e стинация – все въпроси, които ги интересуват. Всички тези теми не са встрани от дейността и целите, които агенцията си поставя, защото контактите, създаването и активизирането на българското лоби, запазването на българското етнокултурно пространство може да се постигне, когато хората са добре осведомени и са наясно с

цялостната картина за България в сегашния момент.

- В кой град събрахте най-много публика?
-
В Чикаго дойдоха над 1500 човека. Журналист от местния вестник “България” даде оценка на концерта като “културно събитие на десетилетието”. Мнозина от присъстващите споделяха, че толкова българи на едно място не

са се събирали никога. Градусът нанастроението беше изключително висок. Просто с думи не е възможно да се предаде чарът на събитието. Хората изцяло бяха позитивно настроени, въпреки че въпросите им бяха свързани с наболели техни проблеми, въпреки че носталгията по родината също си казваше думата. Усещаше се добронамерено любопитство към нашата дейност и събитията в България.

- Какъв е най-важният извод за агенция днес, когато събитието отшумя и отново подемате рутинната си работа?
-
Мисля, че най-важното беше спечелването на доверието. И това е само началото. Съвсем скоро агенцията ще има нова интерактивна уебстраница ( www.aba.government.bg ) с актуална информация, насочена към българите в различните страни. Това беше съобщение, което също заинтригува силно нашите сънародници в САЩ.

- Какви други интересни срещи имахте извън концертните зали?
- Установихме контакти с много представители на организации и църкви, на медиите. В Лос Анджелис се запознахме с Георги Марков, заместник-президента на българо-американския културно-просветен център, който ни представи новата програма, дейността и целите, които си поставя тяхната организация. Посетихме културния дом, който е в центъра на Холивуд.

- Кои са основните направления, по които Държавната агенция за българите в чужбина ще продължава да работи оттук нататък?
-
Да запази българското етно-културно пространство, българския език и да спомага за създаването и активизирането на българско лоби в чужбина. Имаме смислени и амбициозни цели, които нямат давност, те са актуални както днес, така и в близкото и далечно бъдеще.
Сп. Български дипломатически преглед, кн. 7, 2005.